Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Subscribe elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae eleifend ac, enim. Aenean vulputate eleifend tellus.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Subscribe elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae eleifend ac, enim. Aenean vulputate eleifend tellus.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Systemy Monitoringu Meteorologicznego

Systemy Monitoringu Meteorologicznego

Firma Comet specjalizuje się w realizacji projektów systemów monitoringu meteorologicznego w zakresie ich projektowania zgodnie z wymaganiami użytkownika, wdrażaniem tych projektów oraz ich obsługą serwisową.

Projektowanie i budowa skomplikowanych stacji lub systemów monitoringu wiąże się z właściwym rozpoznaniem potrzeb przyszłego użytkownika takiego systemu oraz dobrym rozeznaniem na rynku producentów urządzeń i czujników do pomiarów parametrów i wielkości meteorologicznych.
Firma współpracuje z wieloma producentami przyrządów i czujników pomiarowych przez co może w sposób optymalny pod względem wymagań i ceny zestawić przyrządy do zastosowania w danym projekcie i jego realizacji, współpracując z czołowymi dostawcami w tym zakresie, takimi jak: Gill Instruments, Campbell Scientific, Meteomodem, Tamaya Technics, Biral i wieloma innymi. Przyrządy te charakteryzują się odpowiednio dobraną do potrzeb precyzją i niezawodnością oraz dostarczają parametry meteorologiczne w czasie rzeczywistym, nawet w skrajnych warunkach środowiskowych.

Realizowane projekty różnią się wielkością, poczynając od pojedynczych stacji pogodowych z lokalną lub zdalną prezentacją wyników pomiarów, poprzez stacjonarne lub mobilne systemy obserwacji meteorologicznych, po rozbudowane systemy monitoringu meteorologicznego zarówno pod względem przestrzennym obejmującym wiele lokalizacji jak i ilości zainstalowanych czujników mierzących różnorodne parametry meteorologiczne.
Firma zajmuje się ponadto integracja danych meteorologicznych pochodzących z różnych źródeł pozwalając na ich gromadzenie w jednej bazie danych i ich spójną prezentacją oraz wizualizacją.

Odbiorcami naszych systemów są służby meteorologiczne lotnictwa wojskowego i cywilnego, samorządy regionalne, centra zarządzania kryzysowego, firmy energetyczne, firmy obsługujące infrastrukturę drogową, kolejową, szkoły, wyższe uczelnie i wiele innych, gdzie istotną rolę odgrywają dane o zjawiskach pogodowych.

Przykładowa realizacja systemu monitoringu meteorologicznego:
System składa się z kilku lokalizacji, z których każda posiada ogródek meteorologiczny wyposażony w sensory mierzące wymagane parametry meteorologiczne zarówno w gruncie, w warstwach atmosfery przy gruncie oraz w warstwach atmosfery położonych wyżej z wykorzystaniem masztów o odpowiedniej wysokości.

W ogródku meteorologicznym realizowane są przykładowo następujące pomiary:

  • ciśnienie atmosferyczne;
  • temperatura;
  • wilgotność;
  • kierunek wiatru;
  • prędkość wiatru;
  • temperatura punktu rosy;
  • usłonecznienie;
  • wykrywanie wystąpienia i intensywności szronu/szadzi;
  • temperatura przygruntowa;
  • grubość pokrywy śnieżnej;
  • wysokość opadu;

Ponadto lokalnie znajdują się urządzenia do zbierania i analizy zmierzonych danych, gdzie dane są wstępnie weryfikowane pod względem jakości oraz znajdują się urządzenia do transmisji zebranych i przetworzonych wstępnie danych do centrum nadzoru meteorologicznego. Transmisja danych może być realizowana z wykorzystaniem różnorodnych środków przekazu, od tradycyjnych (telefonicznie, radiowo), poprzez obecnie najczęściej stosowane jak GSM czy poprzez satelitę.

Dane pomiarowe z urządzeń są przesyłane do centrum nadzoru meteorologicznego, które jest zbudowane z odpowiednich dobranych urządzeń i oprogramowania do zbierania, archiwizowania i przetwarzania danych, takich jak serwery, macierze, bazy danych. Urządzenia w celu zapewnienia ich stabilnej i niezawodnej pracy mogą być skonfigurowane w „cluster” lub/i „hot standby”.

Oprogramowanie obsługujące bazę danych umożliwia administratorom zdalne zarządzanie i konfigurację wszystkich przyrządów i sensorów w systemie.
Zgromadzone dane w bazie danych są następnie udostępniane aplikacjom do ich analizy i wizualizacji.
Aplikacje te umożliwiają użytkownikom dostęp do danych poprzez stronę internetową pozwalając w prosty i intuicyjny sposób zapoznać się z danymi w postaci tabel, wykresów, map synoptycznych, itp.